Samsung Galaxy Book2 vs Samsung Galaxy S23 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Book2 | Samsung Galaxy S23 Ultra |
|
Released
·
Nov 02, 2018
|
Released
·
Feb 17, 2023
|
|
12.0-inch · 1440x2160px
|
6.8-inch · 3088x1440px
|
|
Single camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
6120 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 18, 2018 | Feb 01, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $1000 | 8GB/256GB - $1200 | €1300 12GB/512GB - $1450 | €1589 12GB/1024GB - $1649 | €1749 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.32 x 7.89 x 0.3 inches 287.5 x 200.4 x 7.6 mm |
6.43 x 3.07 x 0.35 inches (~0.42 inches with camera bump) 163.3 x 78 x 8.9 mm (~10.68 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 28 oz / 794.0 g | 8.25 oz / 234.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | Stylus |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Silver | Phantom Black, Cream, Green, Lavender |
| Tablet dock | |
| Dock Features: Backlit keyboard | |
| Dock Features | |
| Backlit keyboard | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.0-inch, 74.41% screen-to-body | 6.8-inch, 89.87% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 1440x2160px, 3:2 ratio, 216 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 501 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1598 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 850 SDM850 (10 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2950 MHz Kryo 385 |
Octa-core 1x3.36GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 630 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB | 8GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Windows (10 S) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1971 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5115 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3828 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1951 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6120 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 17min
Browsing
18h 57min
Video
8h 54min
Gaming
10h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
|
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.9 Focal Length: 230 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 5 MP | 12 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
147
Overall
150
Photo
144
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.1, Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, i |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n7, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 08, 2023 FCC ID value: A3LSMS918U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.12 W/kg Body: 0.92 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg |
|
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1450 | €1589 |
With 12GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 12GB/1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1649 | €1749 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|