Samsung Galaxy A55 5G vs Blackview BV8100 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A55 5G | Blackview BV8100 |
|
Released
·
Mar 20, 2024
|
Released
·
April 2024
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
8800 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 11, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $489 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.34 x 3.05 x 0.00 inches 161.1 x 77.4 8.2 mm |
6.92 x 3.20 x 0.71 inches 175.8 x 81.2 x 18.15 mm |
| Weight | |
| 7.51 oz / 213.0 g | 12.70 oz / 360.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Yes; IP68/69K; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Iceblue, Lilac, Navy, Lemon | Starry Black, Emerald Green, Aurora Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.30% screen-to-body | 6.5-inch, 72.50% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 550 nits | IPS LCD, 120Hz, 4400 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1510 (Good) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1480 (5 nm) | Mediatek Helio G99 MT6789 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.7GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2200 MHz |
| GPU | |
| Yes | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 2.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1163 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3487 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 930 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 916 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 8800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
6h 36min
Browsing
17h 7min
Video
8h 15min
Gaming
9h 39min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
13 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP |
132
Overall
140
Photo
123
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|