Samsung Galaxy A36 5G vs Honor Magic7 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A36 5G | Honor Magic7 Lite |
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
Released
·
Jan 02, 2025
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
6600 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 01, 2025 | Jan 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $399 | 8GB/256GB - $283 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (~8.7 mm with camera bump) |
6.41 x 2.97 x 0.31 inches 162.8 x 75.5 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Lavender, Black, White, Lime | Titanium Purple, Titanium Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.51% screen-to-body | 6.8-inch, 90.80% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 4000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI | 2700x1224px, 437 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1748 (Good) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) | Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.2GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 710 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1019 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2915 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 914 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 909 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 6600 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 66.0W |
Battery Life Estimate
6h 26min
Browsing
16h 53min
Video
8h 0min
Gaming
9h 8min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
16 MP |
120
Overall
126
Photo
114
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|