Samsung Galaxy A21s vs Google Pixel 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A21s | Google Pixel 10 Pro |
|
Released
·
Jun 19, 2020
|
Released
·
Aug 28, 2025
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.3-inch · 2856x1280px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
16GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4870 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 15, 2020 | Aug 20, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| €240 | 16GB/128GB - $999 | €1099 16GB/256GB - $1099 | €1199 16GB/512GB - $1219 | €1329 16GB/1ТБ - $1449 | €1589 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.96 x 0.35 inches 163.7 x 75.3 x 8.9 mm |
6.02 x 2.83 x 0.34 inches (~0.50 inches with camera bump) 152.8 x 72 x 8.6 mm (~12.6 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 7.30 oz / 207.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Moonstone, Obsidian, Jade, Porcelan |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.94% screen-to-body | 6.3-inch, 86.95% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | OLED, 120Hz, HDR, 3300 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2856x1280px, 20:9 ratio, 497 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
| Features | |
| Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2921 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 4.6 (Poor) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 850 | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.78GHz Cortex-X4 5x3.05GHz Cortex-A725 2x2.25 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G76 | PowerVR DXT |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB 6GB/64GB |
16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2314 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6274 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3426 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2118 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4870 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 9min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
7h 17min
Browsing
20h 55min
Video
10h 18min
Gaming
4h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
48 MP (Telephoto) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Sensor size: 1/2.55" |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
42 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
151
Overall
162
Photo
140
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 6.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n258, n260, n261, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 14, 2025 FCC ID value: A4RGEHN3 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.99 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
|
Alternative variants
with 4GB RAM
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|