OnePlus Nord 3 5G vs Motorola Moto G54 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord 3 5G | Motorola Moto G54 |
|
Released
·
Jul 11, 2023
|
Released
·
Sep 06, 2023
|
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 2.96 x 0.32 inches 162 x 75.1 x 8.2 mm |
6.36 x 2.91 x 0.31 inches 161.6 x 73.8 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.83 oz / 193.5 g | 6.34 oz / 179.7 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Misty Green, Tempest Gray | Midnight Blue, Pearl Blue, Mint Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.66% screen-to-body | 6.5-inch, 85.43% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Dragontrail | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.6 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9000 MT6983 (4 nm) | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.05GHz Cortex-X2 3x2.85GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x2.2GHz 6 x2.0GHz |
| GPU | |
| Mali-G710 MC10 | IMG BXM-8-256 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB |
4GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 915 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2265 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 20.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 30min
Video
10h 8min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 |
2 MP (Macro) |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|