OnePlus 8 Pro vs Huawei P40 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 8 Pro | Huawei P40 Pro |
|
Released
·
Apr 21, 2020
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
6.6-inch · 2640x1200px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4510 mAh
|
4200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 14, 2020 | Mar 26, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $899 12GB/256GB - $999 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 2.93 x 0.33 inches 165.3 x 74.3 x 8.5 mm |
6.23 x 2.86 x 0.35 inches 158.2 x 72.6 x 8.95 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Glacial green | Deep Sea blue, Ice white, Black, Blush gold, Silver frost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.79% screen-to-body | 6.6-inch, 91.54% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 19.8:9 ratio, 513 PPI | 2640x1200px, 19.8:9 ratio, 441 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.8 (Average) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB |
8GB/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4510 mAh, Li - Polymer | 4200 mAh |
| Charging | |
| OnePlus Warp Charge Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 30.0W |
Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Battery Life Estimate
5h 45min
Browsing
10h 0min
Video
9h 15min
Gaming
10h 33min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
40 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/1.54" |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/2" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Color filter) Aperture size: F2.4 |
ToF 3D depth sensing |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) OIS, HDR, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (7680 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (Dual-Camera, Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, SA, NSA Europe version - n1, n3, n7, n28, n78, SA, NSA |
n1, n3, n7, n28, n38, n41, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 Europe version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46 |
34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 12, 2020 FCC ID value: 2ABZ2-EE007 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.93 W/kg Body: 0.89 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Colors | Onyx black, Ultramarine blue |
| Prices (MSRP) | $999 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
for Europe
| 5G Bands | n1, n3, n7, n28, n78, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
for T-Mobile
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
|---|---|
Discover more
|
|