OSCAL C20 Pro vs Motorola Moto G Stylus 5G (2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OSCAL C20 Pro | Motorola Moto G Stylus 5G (2024) |
|
Released
·
2024
|
Released
·
May 30, 2024
|
|
6.0-inch · 1560x720px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
2GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
3380 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 09, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $400 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.02 x 0.36 inches 155.4 x 73.5 x 9.5 mm |
6.40 x 2.94 x 0.33 inches 162.56 x 74.75 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 5.50 oz / 156.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP52 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Caramel Latte, Scarlet Wave | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 70.07% screen-to-body | 6.7-inch, 87.39% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | P-OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 1560x720px, 19.5:9 ratio, 286 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| UNISOC SC9863A (28 nm) | Snapdragon 6 Gen 1 SM6450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x1.6GHz Cortex-A55 4x1.2GHz CortexA55 |
Octa-core 4x2.2GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8322 | Adreno 600 |
| Memory | |
| 2GB/32GB | 8GB (LPDDR4X)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 936 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2777 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 613 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 610 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3380 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 25min
Browsing
17h 30min
Video
14h 43min
Gaming
8h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (PDAF) | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 720p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 2 MP | 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
125
Overall
132
Photo
118
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n13, n14, n20, n25, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 40 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|