OPPO Find N2 vs Google Pixel Fold Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find N2 | Google Pixel Fold |
|
Released
·
Dec 23, 2022
|
Released
·
Jun 27, 2023
|
|
7.1-inch · 1920x1792px
|
7.6-inch · 2208x1840px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4520 mAh
|
4821 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 15, 2022 | May 10, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1799 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.20 x 5.53 x 0.29 inches 132.2 x 140.5 x 7.4 mm |
5.50 x 6.25 x 0.23 inches 139.7 x 158.7 x 5.8 mm |
| Folded | |
| (132.2 x 72.6 x 14.6 mm) | (139.7 x 79.5 x 12.1 mm) |
| Weight | |
| 8.36 oz / 237.0 g | 9.98 oz / 283.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes | Yes; IPX8 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Black, Green, White | Obsidian, Porcelain |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.1-inch, 87.44% screen-to-body | 7.6-inch, 82.64% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR, 1450 nits |
| Resolution | |
| 1920x1792px, 370 PPI | 2208x1840px, 6:5 ratio, 378 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 5.5 inches 2120 x1080 px AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus), Ambient light sensor, Proximity senso |
5.8 inches 2092 x1080 px OLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus) |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 730 | Yes |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (15, 14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1360 | 1483 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3860 | 3568 |
| 3D Mark High | |
| 2819 | 1641 |
| 3D Mark Low | |
| 1703 | 1203 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4520 mAh | 4821 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 21.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 31min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 23min
Browsing
13h 38min
Video
7h 22min
Gaming
6h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" |
10.8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.25 μm |
| Third camera | |
| 32 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm Sensor size: 1/2.74" |
10.8 MP (Telephoto) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.22 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, 10-bit HDR |
| Front | |
| 32 MP Folded: 32 MP |
8 MP Folded: 9.5 MP |
128
Overall
138
Photo
119
Video
137
Overall
147
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With eco leather back
| Weight | 8.36 oz / 237.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|