Motorola Moto G54 vs Motorola Moto G86 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G54 | Motorola Moto G86 |
|
Released
·
Sep 06, 2023
|
Released
·
Jul 07, 2025
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5200 mAh
|
|
Dual camera
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2023 | May 29, 2025 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.91 x 0.31 inches 161.6 x 73.8 x 8 mm |
6.35 x 2.94 x 0.31 inches 161.2 x 74.7 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 6.34 oz / 179.7 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Midnight Blue, Pearl Blue, Mint Green | Spellbound, Golden Cypress, Cosmic Sky, Chrysanthemum |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.43% screen-to-body | 6.7-inch, 89.16% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | P-OLED, 120Hz, HDR10+, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 7i | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.6 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) | MediaTek Dimensity 7300 MT6878 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz 6 x2.0GHz |
Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| IMG BXM-8-256 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) 12/256GB 12/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 915 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2265 | Untested |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 30min
Video
10h 8min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|