Motorola Moto G42 vs Motorola razr (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G42 | Motorola razr (2022) |
|
Released
·
Jul 04, 2022
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
3500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 14, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.89 x 0.33 inches 160.61 x 73.47 x 8.26 mm |
6.57 x 3.14 x 0.30 inches 166.9 x 79.79 x 7.62 mm |
| Weight | |
| 6.19 oz / 175.5 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP52 | Splash |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.92% screen-to-body | 6.7-inch, 87.41% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 60Hz | P-OLED |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Additional display | |
| 2.7 inches, 800 x573 px, OLED | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.5 (Poor) | 4.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 680 4G SM6225 | Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Kryo 265 Gold 4x1.9GHz Kryo 265 Silve |
Octa-core 3200 MHz Kryo |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 8GB/512GB 12GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 3500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 5 |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
14h 24min
Video
9h 31min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 4min
Video
11h 53min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.64 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|