Motorola Edge 30 Neo vs Motorola Moto G53 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Edge 30 Neo | Motorola Moto G53 |
|
Released
·
Oct 07, 2022
|
Released
·
Dec 15, 2022
|
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
4020 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 08, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.80 x 0.31 inches 152.9 x 71.2 x 7.8 mm |
6.41 x 2.94 x 0.32 inches 162.7 x 74.66 x 8.19 mm |
| Weight | |
| 5.47 oz / 155.0 g | 6.46 oz / 183.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Very Peri, Black Onyx, Ice Palace, Aqua Foam | Matter Charcoal, Rose Gold, Blue Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 87.56% screen-to-body | 6.5-inch, 83.90% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED, 120Hz | IPS LCD, 120Hz, 400 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.7 (Poor) | 4.7 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) | Snapdragon 480+ SM4350-AC (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz |
Octa-core 2x2.2Ghz 6x1.8GHz |
| GPU | |
| Adreno 619 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 739 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1742 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 294 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 292 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4020 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 68.0W | Wired: 10.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 55min
Video
8h 15min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
14h 55min
Video
15h 3min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.68 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps) | Yes |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n40, n41, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42, 43 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 5, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|