Huawei P60 Pro vs Honor 100 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P60 Pro | Honor 100 Pro |
|
Released
·
Mar 31, 2023
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
|
6.7-inch · 2700x1220px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4815 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 23, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.34 x 2.93 x 0.33 inches 161 x 74.5 x 8.3 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.7 x 74.7 x 8.2 |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Emerald Green, Purple, White | Black, Silver, Blue, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.87% screen-to-body | 6.8-inch, 91.30% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | OLED, 120Hz, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2700x1220px, 444 PPI | 2700x1224px, 19.85:9 ratio, 437 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 4G SM8475 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 +4x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 12GB/512GB |
12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1561 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4485 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2746 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1617 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4815 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 88.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 25 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) | 50 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.1 Focal Length: 90 mm |
32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | Yes |
| Front | |
| 13 MP | 50 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB Internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|