Huawei P30 Pro vs realme GT2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 Pro | realme GT2 Pro |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
Jan 08, 2022
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3216x1400px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4200 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.89 x 0.33 inches 158 x 73.4 x 8.41 mm |
6.43 x 2.94 x 0.32 inches 163.2 x 74.7 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Amber sunrise, Breathing crystal, Aurora, Black | Paper White, Paper Green, Steel Black, Titanium Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 88.61% screen-to-body | 6.7-inch, 86.90% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | AMOLED, 120Hz, 1400 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI | 3216x1400px, 20.1:9 ratio, 524 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 40.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 65.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 39min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 40 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
3 MP (Macro) Aperture size: F3.3 |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) OIS, Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISVOG-LX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.79 W/kg Body: 0.64 W/kg Simultaneous Transmission: 1.36 W/kg Wireless Router: 0.88 W/kg Phablet: 2.96 W/kg |
|
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 256 GB of storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|