Huawei MediaPad M5 lite vs Samsung Galaxy Tab S10 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MediaPad M5 lite | Samsung Galaxy Tab S10 FE |
|
7500 mAh
|
8000 mAh
|
|
10.1-inch · 1200x1920px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 28, 2018 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.58 x 6.39 x 0.30 inches 243.4 x 162.2 x 7.7 mm |
10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 16.76 oz / 475.0 g | 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Gold, Gray | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 74.89% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 1200x1920px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 703 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 659 (16 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali T830 MP2 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB 3GB/32GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (8.0 Oreo) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1352 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3866 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1332 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1268 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7500 mAh, Li - Polymer | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 13 MP |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2, Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 | |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
Wi-Fi only
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|