Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) vs Samsung Galaxy Tab S8+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) | Samsung Galaxy Tab S8+ |
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
10.8-inch · 2560x1600px
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
7250 mAh
|
10090 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 02, 2021 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $899 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.69 x 6.26 x 0.28 inches 246 x 159 x 7.2 mm |
7.28 x 11.22 x 0.22 inches 185.0 x 285.0 x 5.7 mm |
| Weight | |
| 16.23 oz / 460.0 g | 20.00 oz / 567.0 g 5G Ready version - 572 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Dark Blue, White | Graphite, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.8-inch, 86.42% screen-to-body | 12.4-inch, 84.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR | Super AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 280 PPI | 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 870 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/128GB 128GB/256GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7250 mAh | 10090 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Wired: 45.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
13 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p HDR, Time-lapse video, Object tracking |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| SIM type | |
|---|---|
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 128GB/256GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 20.18 oz / 572.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|