Huawei Mate XT Ultimate Design vs Motorola Signature Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate XT Ultimate Design | Motorola Signature |
|
Released
·
Feb 18, 2025
|
Released
·
Jan 07, 2026
|
|
10.2-inch · 3184x2232px
|
6.8-inch · 2780x1264px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
5600 mAh
|
5200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 07, 2026 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/256GB - €3499 | 16GB/512 - €1000 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 8.62 x 0.19 inches 156.7 x 219 x 3.6 mm |
6.38 x 3.01 x 0.28 inches 162.1 x 76.4 x 6.99 mm |
| Folded | |
| (156.7 x 73.5 x 12.8 mm) | |
| Weight | |
| 10.51 oz / 298.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP69; MIL-STD 810H | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Red, Black | Carbon, Martini Olive |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 91.95% screen-to-body | 6.8-inch, 90.72% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | AMOLED, 165Hz, 6200 nits |
| Resolution | |
| 3184x2232px, 381 PPI | 2780x1264px, 449 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
| Features | |
| Folding inside the device, Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor | HDR support, Dolby Vision |
| Front cover display | |
| 6.4 inches 2232 x1008 px OLED |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 850 (Poor) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9010 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 (3 nm) |
| Processor | |
| 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Maleoon 910 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1367 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3917 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 1572 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 824 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5600 mAh | 5200 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 24min
Browsing
16h 46min
Video
11h 8min
Gaming
9h 44min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS, PDAF) Optical zoom: 5.5x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 71 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 50 MP (Autofocus) |
145
Overall
146
Photo
145
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Pedometer, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n70, n71, n77, n78, n80, n84 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 46 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|