Honor View30 Pro vs Motorola One Fusion+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor View30 Pro | Motorola One Fusion+ |
|
Released
·
Nov 26, 2019
|
Released
·
Jun 08, 2020
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
4100 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 26, 2019 | Jun 08, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $400 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.98 x 0.35 inches 162.7 x 75.8 x 8.8 mm |
6.41 x 3.01 x 0.38 inches 162.9 x 76.4 x 9.6 mm |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 7.41 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean blue, Galaxy black, Icelandic frost, Sunrise orange | Twilight blue, Moonlight white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.56% screen-to-body | 6.5-inch, 83.32% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 401 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 6 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 990 (7 nm) | Snapdragon 730 SM7150-AA (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP16 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4100 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Motorola TurboPowe |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 47min
Gaming
12h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 40 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 1.01 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.4 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (960 fps) EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 32 MP (Dual-Camera, EIS, HDR) Video capture: 4K UHD |
16 MP (Pop-up, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n41, n77, n78, n79, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 66 Europe version - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | Europe version - 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 Europe version - 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 28, 2020 FCC ID value: IHDT56YR2 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.44 W/kg Body: 1.33 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.40 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
for Europe
| Memory | 6GB |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|