Honor Pad V9 vs OnePlus Pad Go 2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Pad V9 | OnePlus Pad Go 2 |
|
Released
·
Dec 23, 2024
|
Released
·
Dec 24, 2025
|
|
11.5-inch · 2899x1840px
|
12.1-inch · 2800x1980px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
10100 mAh
|
10050 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 17, 2024 | Dec 17, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $400 | €450 | 8GB/256GB - €400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.20 x 6.93 x 0.24 inches 259.1 x 176.1 x 6.1 mm |
10.47 x 7.59 x 0.27 inches 266 x 192.8 x 6.8 mm |
| Weight | |
| 16.76 oz / 475.0 g | 21.13 oz / 599.0 g |
| Colors | |
| Violet, Gray, White | Shadow Black, Lavender Drift |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.5-inch, 84.65% screen-to-body | 12.1-inch, 84.92% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, 500 nits | IPS LCD, 120Hz, Dolby Vision, 900 nits |
| Resolution | |
| 2899x1840px, 3:2 ratio, 299 PPI | 2800x1980px, 283 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 540 (Poor) | 888 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 8350 (4 nm) | MediaTek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.35GHz Cortex-A715 3x3.20GHz Cortex-A715 4x2.20GHz Cortex-A510 |
Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali G615-MC6 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 256GB/128GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1311 | 1005 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3991 | 3074 |
| 3D Mark High | |
| 2831 | 863 |
| 3D Mark Low | |
| 2510 | 859 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10100 mAh, Si - Carbon | 10050 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 35.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
13h 6min
Video
6h 36min
Gaming
9h 23min
Battery Life Estimate
5h 43min
Browsing
13h 45min
Video
7h 24min
Gaming
9h 19min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.0 |
8 MP |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|