HTC Desire 22 Pro vs Motorola Edge 30 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| HTC Desire 22 Pro | Motorola Edge 30 Ultra |
|
Released
·
Jul 10, 2022
|
Released
·
Sep 03, 2022
|
|
6.6-inch · 2412x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4520 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 28, 2022 | Sep 08, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.55 x 3.03 x 0.37 inches 166.3 x 76.9 x 9.4 mm |
6.37 x 2.89 x 0.33 inches 161.8 x 73.5 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.25 oz / 205.5 g | 7.00 oz / 198.5 g |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Wave Gold, Starry Night Black | Interstellar Black, Starlight White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 81.86% screen-to-body | 6.7-inch, 90.44% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | OLED, 144Hz, 1250 nits |
| Resolution | |
| 2412x1080px, 20:9 ratio, 400 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 695 5G SM6375 | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7GHz Kryo 660 Silve |
1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4520 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 125.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 50min
Video
11h 48min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.22" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.6 Pixel size: 1.22 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, EIS |
| Front | |
| 32 MP | 60 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n20, n28, n38, n39, n40, n41 | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256Gb internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|