Google Pixel Fold vs Apple iPad mini (A17 Pro) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel Fold | Apple iPad mini (A17 Pro) |
|
Released
·
Jun 27, 2023
|
Released
·
Oct 23, 2024
|
|
7.6-inch · 2208x1840px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4821 mAh
|
5078 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 10, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1799 | 8GB/128GB - $499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.50 x 6.25 x 0.23 inches 139.7 x 158.7 x 5.8 mm |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Folded | |
| (139.7 x 79.5 x 12.1 mm) | |
| Weight | |
| 9.98 oz / 283.0 g | 10.48 oz / 297.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IPX8 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain | Blue, Purple, Starlight, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.6-inch, 82.64% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1450 nits | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2208x1840px, 6:5 ratio, 378 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
| Front cover display | |
| 5.8 inches 2092 x1080 px OLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G2 (5 nm) | Apple A17 pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Yes | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14, 13) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1483 | 2860 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3568 | 7002 |
| 3D Mark High | |
| 1641 | 3069 |
| 3D Mark Low | |
| 1203 | 2583 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4821 mAh | 5078 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 21.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
5h 23min
Browsing
13h 38min
Video
7h 22min
Gaming
6h 48min
Battery Life Estimate
5h 28min
Browsing
9h 12min
Video
10h 9min
Gaming
7h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP |
| Second camera | |
| 10.8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.25 μm |
|
| Third camera | |
| 10.8 MP (Telephoto) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.22 μm |
|
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, 10-bit HDR |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP Folded: 9.5 MP |
12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
137
Overall
147
Photo
127
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|