Google Pixel 4a 5G vs Asus ZenFone 8 Flip Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 4a 5G | Asus ZenFone 8 Flip |
|
Released
·
Nov 19, 2020
|
Released
·
May 13, 2021
|
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
3885 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | May 12, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $500 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.06 x 2.91 x 0.32 inches 153.9 x 74.0 x 8.2 mm |
6.50 x 3.04 x 0.38 inches 165.04 x 77.28 x 9.6 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | 8.11 oz / 230.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Just black, Clearly white | Galactic Black, Glacier Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 82.94% screen-to-body | 6.7-inch, 84.25% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR | AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 416 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 6 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3885 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery | Qualcomm Quick Charge 4 |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 18min
Gaming
10h 5min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera, Doubles as a selfie camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Focal Length: 80 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, Time-lapse video, EIS | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n12, n25, n28, n41, n66, n71, n78, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 01, 2020 FCC ID value: A4RG025E | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
|
Alternative variants
for Verizon
| Weight | 6.03 oz / 171.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n5, n12, n25, n66, n71, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| Prices (MSRP) | $600 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|