Blackview Tab 15 vs Honor 100 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 15 | Honor 100 Pro |
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
|
10.5-inch · 1920x1200px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
8280 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 23, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.70 x 6.36 x 0.29 inches 246.4 x 161.5 x 7.3 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.7 x 74.7 x 8.2 |
| Weight | |
| 18.52 oz / 525.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Colors | |
| Lunar Silver, Twilight Blue, Space Gray | Black, Silver, Blue, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 80.32% screen-to-body | 6.8-inch, 91.30% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 2600 nits | |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 216 PPI | 2700x1224px, 19.85:9 ratio, 437 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T610 Tiger T610 (12 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G52 MC2 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (eMMC 5.1) | 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8280 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qi wireless charging, Reverse wireless charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
|
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) | |
| Third camera | |
| 32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 50 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | |
| TDD Bands | |
| 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB Internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|