Apple iPad Pro 11-inch (2021) vs Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (2021) | Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) |
|
Released
·
May 21, 2021
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
|
11.0-inch · 2388x1688px
|
10.8-inch · 2560x1600px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
7540 mAh
|
7250 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2021 | Jun 02, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.23 inches 247.6 x 178.5 x 5.9 mm |
9.69 x 6.26 x 0.28 inches 246 x 159 x 7.2 mm |
| Weight | |
| 16.44 oz / 466.0 g 5G version - 470 g |
16.23 oz / 460.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Materials & Colors | |
| Silver, Space Gray | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Dark Blue, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 85.43% screen-to-body | 10.8-inch, 86.42% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, 600 nits | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2388x1688px, 266 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 280 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.9 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M1 (5 nm) | Snapdragon 870 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3100 MHz |
Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | HarmonyOS |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7540 mAh, Li - Polymer | 7250 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
7h 32min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing (Depth information) | |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video | 4K UHD, 1080p HDR, Time-lapse video, Object tracking |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 2TB storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 16.58 oz / 470.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
Discover more
|
|