Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) vs OnePlus Pad Go 2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) | OnePlus Pad Go 2 |
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
Released
·
Dec 24, 2025
|
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
12.1-inch · 2800x1980px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
9705 mAh
|
10050 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | Dec 17, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $950 8GB/256GB - $1080 8GB/512GB - $1329 8GB/1024GB - $1579 |
8GB/256GB - €400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
10.47 x 7.59 x 0.27 inches 266 x 192.8 x 6.8 mm |
| Weight | |
| 21.76 oz / 617.0 g | 21.13 oz / 599.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Space Gray, Starlight, Purple, Blue | Shadow Black, Lavender Drift |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 86.76% screen-to-body | 12.1-inch, 84.92% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 600 nits | IPS LCD, 120Hz, Dolby Vision, 900 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 263 PPI | 2800x1980px, 283 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 888 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M3 | MediaTek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Apple GPU 9-core | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1005 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3074 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 863 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 859 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9705 mAh | 10050 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 43min
Browsing
13h 45min
Video
7h 24min
Gaming
9h 19min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
8 MP |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1080 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1579 |
Discover more
|
|