Apple Watch Series 7 (41mm) vs Apple Watch SE (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 7 (41mm) | Apple Watch SE (2022) |
|
Released
·
Oct 15, 2021
|
|
|
448x368px
|
1.8-inch · 448x368px
|
|
1GB · 32GB
|
1GB · 32GB
|
|
296 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Sep 07, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.73 x 1.50 x 0.42 inches 44 x 38 x 10.7 mm |
|
| Weight | |
| 1.13 oz / 32.0 g With Titanium case - 37 g With Stainless Steel case - 42.3 g |
1.16 oz / 33.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water, Dust; IP6X |
| Colors | |
| Midnight, Starlight, Green, Blue, Red | Midnight, Starlight, Green, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.8-inch, 61.24% screen-to-body | |
| Type | |
| OLED | OLED, 2000 nits |
| Resolution | |
| 448x368px | 448x368px, 322 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S7 | Apple S8 |
| Processor | |
| Dual-core | Dual-core |
| GPU | |
| PowerVR | PowerVR |
| Memory | |
| 1GB/32GB | 1GB/32GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x) | watchOS (9.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 296 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Qi wireless charging |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes 802.11 b, g, n |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, Blood Oxygen |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Loudspeaker | Loudspeaker |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | Yes |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
Alternative variants
With Stainless Steel case
| Weight | 1.49 oz / 42.3 g |
|---|---|
| Materials | Back: Stainless steel |
| Colors | Graphite, Silver, Gold |
With Titanium case
| Weight | 1.31 oz / 37.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|