Apple Watch Series 10 (46mm) vs OnePlus 15R Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 10 (46mm) | OnePlus 15R |
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
Released
·
Dec 22, 2025
|
|
1.7-inch · 496x416px
|
6.8-inch · 2800x1272px
|
|
1GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
327 mAh
|
7400 mAh
|
|
Dual camera
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €700 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.81 x 1.54 x 0.38 inches 46 x 39 x 9.7 mm |
6.43 x 3.03 x 0.32 inches 163.4 x 77 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 1.28 oz / 36.4 g Titanium frame - 41.7 g |
7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Charcoal Black, Mint Breeze, Electric Violet | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.7-inch | 6.8-inch, 90.16% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 2000 nits | AMOLED, 165Hz, HDR10+, 3600 nits |
| Resolution | |
| 496x416px, 383 PPI | 2800x1272px, 20:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 7i | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3507 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S10 | Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| PowerVR | Adreno 840 |
| Memory | |
| 1GB/64GB | 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (10.x) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2604 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6802 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4994 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3064 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 327 mAh, Li - Ion | 7400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 47min
Browsing
18h 10min
Video
13h 0min
Gaming
14h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) | |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
130
Overall
139
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
GPS Only
| Weight | 1.28 oz / 36.4 g |
|---|---|
With Titanium frame
| Weight | 1.47 oz / 41.7 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
Discover more
|
|