- Home
- RedMagic Phones
- You are here
RedMagic 11S Pro
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Availability |
|
|---|---|
| Prices (MSRP) |
12GB/256GB 16GB/512GB |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.45 x 3.01 x 0.35 inches 163.82 x 76.54 x 8.9 mm |
| Weight | 8.11 oz / 230.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | Dust; IPX8 |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Nightfreeze, Subzero |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.8-inch, 90.76% screen-to-body |
| Type | AMOLED, 144Hz, HDR, 1800 nits |
| Resolution | 2688x1216px, 20:9 ratio, 431 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 1902 (Excellent) |
| Bright Min | 3.1 (Poor) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AD (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 2x4.74GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno RedCore R4 |
| Memory |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 3720 |
| GeekBench 6 Multi | 11618 |
| 3D Mark High | 8236 |
| 3D Mark Low | 6564 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 7500 mAh, Si - Carbon |
| Charging |
Fast charging Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed |
Wired: 80.0W Wireless: 80.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.55" |
| Second camera |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.88" |
| Third camera | 2 MP (Macro) |
| Flash | LED |
| Video recording | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | 16 MP |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC, Infrared |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Dual Nano SIM |
Despite our efforts to provide full and correct RedMagic 11S Pro specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Latest News
Popular stories