Xiaomi pad 5 vs Samsung Galaxy Tab A7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi pad 5 | Samsung Galaxy Tab A7 |
|
Released
·
Sep 23, 2021
|
Released
·
Oct 08, 2020
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
8720 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | Oct 08, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €350 | 3GB/32GB - $230 | €223 3GB/64GB - $280 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.03 x 6.55 x 0.27 inches 254.7 x 166.3 x 6.9 mm |
9.75 x 6.20 x 0.28 inches 247.6 x 157.4 x 7 mm |
| Weight | |
| 18.03 oz / 511.0 g | 16.79 oz / 476.0 g |
| Keys | |
| Left: Volume control | |
| Colors | |
| Cosmic Black, Pearl White | Dark gray, Silver, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.78% screen-to-body | 10.4-inch, 78.94% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2000x1200px, 5:3 ratio, 224 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 860 SM8150-AC (7 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3 MHz Kryo 485 Gold |
Octa-core 4x2.0GHz Kryo 260 4x1.8GHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB |
3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8720 mAh | 7040 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus) |
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with LTE support
| Weight | 16.83 oz / 477.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|