Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) vs Samsung Galaxy Tab A8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) | Samsung Galaxy Tab A8 |
|
Released
·
Apr 27, 2020
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
|
8.4-inch · 1920x1200px
|
10.5-inch · 1920x1080px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 25, 2020 | Dec 15, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $240 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.95 x 4.93 x 0.28 inches 201.9 x 125.2 x 7.1 mm |
9.72 x 6.37 x 0.27 inches 246.8 x 161.9 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 10.9 oz / 309.0 g | 17.92 oz / 508.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Mocha | Gray, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.4-inch, 80.91% screen-to-body | 10.5-inch, 76.09% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | TFT, 60Hz |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 270 PPI | 1920x1080px, 16:10 ratio, 210 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7904 (14 nm) | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x1.8GHz Cortex-A73 6x1.GHz Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Mali G52 MP2 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB | 3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Autofocus) |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| ANT+ | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 66 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With LTE
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|