Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) vs Samsung Galaxy Tab A9+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) | Samsung Galaxy Tab A9+ |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Oct 17, 2023
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
11.0-inch · 1920x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
6150 mAh
|
7040 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 3GB/128GB - $330 3GB/32GB - $230 3GB/64GB - $280 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 5.88 x 0.3 inches 245.1 x 149.4 x 7.6 mm |
10.12 x 6.64 x 0.27 inches 257.1 x 168.7 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 16.54 oz / 469.0 g | 17.35 oz / 492.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Gold, Gray | Graphite, Silver, Navy |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 80.80% screen-to-body | 11.0-inch, 80.93% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | TFT, 90Hz |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 1920x1200px, 206 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 7904 (14 nm) | Snapdragon 695 5G SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.8GHz Kryo 660 Silve |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB 3GB/64GB |
4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (14, 13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6150 mAh, Li - Ion | 7040 mAh |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
8 MP |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 5 MP | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with 32 GB storage, no gold color
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $230 |
LTE version
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE, HSPA, HSUPA |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|