Samsung Galaxy M30 vs realme X50 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M30 | realme X50 5G |
|
Released
·
Mar 07, 2019
|
Released
·
Jul 20, 2020
|
|
6.4-inch · 2280x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 27, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| €349 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.96 x 0.33 inches 159 x 75.1 x 8.5 mm |
6.45 x 2.98 x 0.35 inches 163.8 x 75.8 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.14 oz / 174.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Soft keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue | Ice silver, Jungle green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.66% screen-to-body | 6.6-inch, 84.04% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | 120Hz |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 401 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7904 (14 nm) | Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 475 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Adreno 620 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4200 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging | OPPO VOOC |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP (Dual-Camera, EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (120 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 13, 2019 FCC ID value: A3LSMM305F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.28 W/kg Body: 0.39 W/kg Simultaneous Transmission: 1.24 W/kg Wireless Router: 0.93 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Discover more
|
|