Samsung Galaxy Book2 vs Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Book2 | Samsung Galaxy Tab S10 Ultra |
|
Released
·
Nov 02, 2018
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
12.0-inch · 1440x2160px
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
6120 mAh
|
11200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 18, 2018 | |
| Prices (MSRP) | |
| $1000 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.32 x 7.89 x 0.3 inches 287.5 x 200.4 x 7.6 mm |
12.85 x 8.21 x 0.21 inches 326.4 x 208.6 x 5.4 mm |
| Weight | |
| 28 oz / 794.0 g | 25.50 oz / 723.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Colors | |
| Silver | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Tablet dock | |
| Dock Features: Backlit keyboard | |
| Dock Features | |
| Backlit keyboard | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.0-inch, 74.41% screen-to-body | 14.6-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1440x2160px, 3:2 ratio, 216 PPI | 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 809 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 850 SDM850 (10 nm) | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2950 MHz Kryo 385 |
Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 630 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Windows (10 S) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2111 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7319 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5352 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3695 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6120 mAh | 11200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 51min
Browsing
8h 47min
Video
6h 30min
Gaming
11h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
13 MP Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
|
| Front | |
| 5 MP | 12 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.1, Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, i |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 28, 29, 30, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RA and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|