Samsung Galaxy A54 5G vs Apple iPhone Air Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A54 5G | Apple iPhone Air |
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
Released
·
Sep 19, 2025
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2736x1260px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
3149 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | Sep 09, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $999 | €1199 12GB/512GB - $1199 | €1449 12GB/1TB - $1399 | €1699 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
6.15 x 2.94 x 0.22 inches (~0.27 inches with camera bump) 156.2 x 74.7 x 5.64 (~6.9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 5.82 oz / 165.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet | Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.47% screen-to-body | 6.5-inch, 88.78% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2736x1260px, 19.5:9 ratio, 463 PPI |
| Protection | |
| Gorilla Glass Ceramic 2 | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2787 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | Apple A19 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Hexa-core |
| GPU | |
| Mali-G68 MP5 | Apple 5-core GPU |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
12GB (LPDDR5)/256GB 12GB/512GB 12GB/1TB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | iOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 994 | 3500 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2765 | 8836 |
| 3D Mark High | |
| 809 | 4898 |
| 3D Mark Low | |
| 805 | 2895 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 3149 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 20.0W Wireless: 20.0W |
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
16h 29min
Video
9h 54min
Gaming
7h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 32 MP | 18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
121
Overall
126
Photo
116
Video
126
Overall
130
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2025 FCC ID value: BCG-E8948A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.19 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|