Samsung Galaxy A51 5G vs Samsung Galaxy A36 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A51 5G | Samsung Galaxy A36 5G |
|
Released
·
Apr 29, 2020
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 08, 2020 | Mar 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $500 | 6GB/128GB - $399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.90 x 0.34 inches 158.9 x 73.6 x 8.7 mm |
6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (~8.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Prism cube black | Lavender, Black, White, Lime |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.37% screen-to-body | 6.7-inch, 86.51% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1748 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 980 (8 nm) | Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A77 6x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP5 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB | 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1019 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2915 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 914 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 909 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 26min
Browsing
16h 53min
Video
8h 0min
Gaming
9h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 40 mm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (480 fps) Hyperlapse, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
120
Overall
126
Photo
114
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n71, SA, NSA Europe version - n41, n78, SA, NSA |
n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66, 71 Europe version - 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 Europe version - 5, 8, 2, 1 |
1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 15, 2020 FCC ID value: A3LSMA516U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.18 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 3.25 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg |
|
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
for Europe
| Colors | Prism cube black, Prism cube white |
|---|---|
| 5G Bands | n41, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM |
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
for Verizon
| System chip | Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
| GPU | Adreno 620 |
| Colors | Prism bricks blue |
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| FCC approval |
Date approved: Jul 20, 2020 FCC ID value: A3LSMA516V |
| Measured SAR |
Head: 0.32 W/kg Body: 1.32 W/kg Simultaneous Transmission: 3.01 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg Phablet: 3.91 W/kg |
| Prices (MSRP) | $550 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|