Samsung Galaxy A36 5G vs Google Pixel 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A36 5G | Google Pixel 10 Pro |
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
Released
·
Aug 28, 2025
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.3-inch · 2856x1280px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
16GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4870 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 01, 2025 | Aug 20, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $399 | 16GB/128GB - $999 | €1099 16GB/256GB - $1099 | €1199 16GB/512GB - $1219 | €1329 16GB/1ТБ - $1449 | €1589 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (~8.7 mm with camera bump) |
6.02 x 2.83 x 0.34 inches (~0.50 inches with camera bump) 152.8 x 72 x 8.6 mm (~12.6 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 7.30 oz / 207.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Lavender, Black, White, Lime | Moonstone, Obsidian, Jade, Porcelan |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.51% screen-to-body | 6.3-inch, 86.95% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3300 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI | 2856x1280px, 20:9 ratio, 497 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | |
| Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1748 (Good) | 2921 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.78GHz Cortex-X4 5x3.05GHz Cortex-A725 2x2.25 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 710 | PowerVR DXT |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1019 | 2314 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2915 | 6274 |
| 3D Mark High | |
| 914 | 3426 |
| 3D Mark Low | |
| 909 | 2118 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 4870 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
6h 26min
Browsing
16h 53min
Video
8h 0min
Gaming
9h 8min
Battery Life Estimate
7h 17min
Browsing
20h 55min
Video
10h 18min
Gaming
4h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
48 MP (Telephoto) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Sensor size: 1/2.55" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
42 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
120
Overall
126
Photo
114
Video
151
Overall
162
Photo
140
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 14, 2025 FCC ID value: A4RGEHN3 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.99 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|