Samsung Galaxy A30 vs Samsung Galaxy Tab S8+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A30 | Samsung Galaxy Tab S8+ |
|
Released
·
Mar 02, 2019
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
10090 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2019 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $899 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.94 x 0.30 inches 158.5 x 74.7 x 7.7 mm |
7.28 x 11.22 x 0.22 inches 185.0 x 285.0 x 5.7 mm |
| Weight | |
| 5.82 oz / 165.0 g | 20.00 oz / 567.0 g 5G Ready version - 572 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Graphite, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.24% screen-to-body | 12.4-inch, 84.65% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7904 (14 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 3GB/32GB |
8GB/128GB 128GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 10090 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 16 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.12 μm |
13 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
6 MP (Ultra-wide) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 14, 2019 FCC ID value: A3LSMA305F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.32 W/kg Body: 0.52 W/kg Simultaneous Transmission: 1.43 W/kg Wireless Router: 1.15 W/kg |
|
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 128GB/256GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 20.18 oz / 572.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|