OnePlus Pad 2 vs Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Pad 2 | Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) |
|
Released
·
Aug 01, 2024
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
12.1-inch · 3000x2120px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
9510 mAh
|
7606 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 16, 2024 | Mar 04, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| €550 | 8GB/128GB - $599 | €699 8GB/512GB - $829 8GB/1024GB - $1329 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.58 x 7.68 x 0.26 inches 268.7 x 195.1 x 6.5 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 20.60 oz / 584.0 g | 16.23 oz / 460.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Nimbus Gray | Space Gray, Starlight, Purple, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.1-inch, 84.92% screen-to-body | 11.0-inch, 82.73% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 900 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 3000x2120px, 304 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 536 (Poor) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (3 nm) | Apple M3 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 750 | Apple GPU 9-core |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 931 | 3017 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4585 | 11728 |
| 3D Mark High | |
| 4484 | 5177 |
| 3D Mark Low | |
| 3566 | 3262 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9510 mAh | 7606 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
4h 5min
Browsing
10h 43min
Video
4h 44min
Gaming
6h 42min
Battery Life Estimate
4h 18min
Browsing
9h 35min
Video
6h 45min
Gaming
5h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Focal length: 23 mm |
12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | |
| Other | |
| NFC, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
Wi-fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €829 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
Discover more
|
|