OPPO A53 vs Xiaomi Redmi Note 10 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A53 | Xiaomi Redmi Note 10 5G |
|
Released
·
Aug 25, 2020
|
Released
·
May 26, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| $199 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 2.96 x 0.33 inches 163.9 x 75.1 x 8.4 mm |
6.37 x 2.97 x 0.35 inches 161.81 x 75.34 x 8.92 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Fairy White, Electric black, Fancy blue | Chrome Silver, Graphite Gray, Nighttime Blue, Aurora Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.81% screen-to-body | 6.5-inch, 83.57% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 480 nits | AMOLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 460 SM4250-AA (11 nm) | MediaTek Dimensity 700 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 240 |
Octa-core 2200 MHz Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Arm Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB 6GB/128GB | 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video |
Yes |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|