Meizu M10 vs TCL 20L Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Meizu M10 | TCL 20L |
|
Released
·
October 2019
|
Released
·
Jun 20, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
2GB · 32GB
|
4GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 14, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.01 x 0.33 inches 164.87 x 76.33 x 8.45 mm |
6.54 x 3.03 x 0.36 inches 166.2 x 76.9 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.49 oz / 184.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom black, Purplish red, Sea blue | Eclipse Black, Luna Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.29% screen-to-body | 6.7-inch, 84.02% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P25 MT6757CD (16 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2500 MHz ARM Cortex A53 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali-T880 MP2 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR4)/32GB 3GB/32GB |
4GB (LPDDR4)/128GB (eMMC 5.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.2 |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (60 fps) HDR, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 3GB RAM
| Memory | 3GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Discover more
|
|