Huawei Pura X vs Huawei Mate 80 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Pura X | Huawei Mate 80 Pro Max |
|
Released
·
Mar 20, 2025
|
Released
·
Nov 25, 2025
|
|
6.3-inch · 2120x1320px
|
6.9-inch · 2832x1320px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
4720 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 20, 2025 | Nov 25, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1037 | 16GB/512GB - €980 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.64 x 3.61 x 0.28 inches 143.2 x 91.7 x 7.2 mm |
6.48 x 3.11 x 0.33 inches 164.6 x 79 x 8.3 mm |
| Folded | |
| 3.61 x3.61 x0.59 inches (91.7 x 91.7 x 15.1 mm) | |
| Weight | |
| 6.81 oz / 193.0 g | 8.43 oz / 239.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IPX8 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Red, Green, Gray, White, Black | Black, Silver, Blue, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 87.47% screen-to-body | 6.9-inch, 89.71% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 2500 nits | OLED, 120Hz, 8000 nits |
| Resolution | |
| 2120x1320px, 16:10 ratio, 396 PPI | 2832x1320px, 19.5:9 ratio, 453 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device | |
| Front cover display | |
| 3.5 inches 980 x980 px OLED 120Hz refresh rate |
|
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9020 (7 nm) | Kirin 9030 Pro |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.50GHz TaishanV121 3x2.15GHz TaishanV120 4x1.60GHz Taishan-Little |
Octa-core |
| GPU | |
| HiSilicon Maleoon 920 | Yes |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| HarmonyOS | HarmonyOS |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4720 mAh, Li - Ion | 6000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Qi wireless charging, Qi2 wireless charging, Powermat wireless charging, Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 40.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 80.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 40 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 4.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 91 mm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 6.2x Aperture size: F3.2 Focal Length: 140 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD |
| Front | |
| 10.7 MP | 13 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A | LTE-A |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|