Huawei Pura X vs Honor Magic8 Pro Air Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Pura X | Honor Magic8 Pro Air |
|
Released
·
Mar 20, 2025
|
Released
·
Jan 23, 2026
|
|
6.3-inch · 2120x1320px
|
6.3-inch · 2640x1216px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4720 mAh
|
5500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 20, 2025 | Jan 19, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1037 | 12GB/256GB - €720 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.64 x 3.61 x 0.28 inches 143.2 x 91.7 x 7.2 mm |
5.93 x 2.83 x 0.24 inches 150.5 x 71.9 x 6.1 mm |
| Folded | |
| 3.61 x3.61 x0.59 inches (91.7 x 91.7 x 15.1 mm) | |
| Weight | |
| 6.81 oz / 193.0 g | 5.47 oz / 155.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IPX8 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Red, Green, Gray, White, Black | Black, White, Purple, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 87.47% screen-to-body | 6.3-inch, 90.15% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 2500 nits | OLED, 120Hz, HDR, 6000 nits |
| Resolution | |
| 2120x1320px, 16:10 ratio, 396 PPI | 2640x1216px, 461 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device | 120Hz refresh rate |
| Front cover display | |
| 3.5 inches 980 x980 px OLED 120Hz refresh rate |
|
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9020 (7 nm) | MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.50GHz TaishanV121 3x2.15GHz TaishanV120 4x1.60GHz Taishan-Little |
Octa-core 1x4.21GHz C1-Ultra 3x3.5GHz C1-Premium 4x2.7 GHz C1-Pro |
| GPU | |
| HiSilicon Maleoon 920 | Arm G1-Ultra |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (16) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4720 mAh, Li - Ion | 5500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 40.0W |
Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
50 MP (Ultra-wide) Focal Length: 16 mm |
| Third camera | |
| 40 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.6 Focal Length: 74 mm Sensor size: 1/1.2" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 10.7 MP | 50 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|