Huawei P30 Lite vs Huawei P50 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 Lite | Huawei P50 |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
Aug 12, 2021
|
|
6.2-inch · 2312x1080px
|
6.5-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB
|
|
3340 mAh
|
4100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | Jul 29, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.86 x 0.29 inches 152.9 x 72.7 x 7.4 mm |
6.16 x 2.91 x 0.31 inches 156.5mm x 73.8mm x 7.92mm |
| Weight | |
| 5.61 oz / 159.0 g | 6.38 oz / 181.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 84.24% screen-to-body | 6.5-inch, 88.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2312x1080px, 415 PPI | 2700x1224px, 456 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 710 (12 nm) | Qualcomm 888 4G (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime Core |
| GPU | |
| Mali-G51 MP4 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 6GB/256GB (UFS 2.1) |
8GBROM: 128 MB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | HarmonyOS 2 |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3340 mAh, Li - Polymer | 4100 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p |
13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 6GB RAM and 256GB internal storage.
| Memory | 6GB/256GB (UFS 2.1) |
|---|---|
| Main camera |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Focal Length: 17 mm |
| Third camera |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Weight | 5.39 oz / 152.9 g |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With Kirin 9000 processor
| System chip | Kirin 9000 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 3130 MHz Cortex-A77 |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
Discover more
|
|