Huawei Mate XT Ultimate Design vs vivo X Fold 5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate XT Ultimate Design | vivo X Fold 5 |
|
Released
·
Feb 18, 2025
|
Released
·
Jul 02, 2025
|
|
10.2-inch · 3184x2232px
|
8.0-inch · 2480x2200px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 256GB
|
12GB · 512GB
|
|
5600 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 25, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/256GB - €3499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 8.62 x 0.19 inches 156.7 x 219 x 3.6 mm |
6.29 x 5.60 x 0.17 inches 159.7 x 142.3 x 4.3 mm |
| Folded | |
| (156.7 x 73.5 x 12.8 mm) | 6.28 x2.85 x0.36 inches (159.7 x 72.6 x 9.2 mm) |
| Weight | |
| 10.51 oz / 298.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IPIP58/IP59+ | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Red, Black | Titanium, Green, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 91.95% screen-to-body | 8.0-inch, 90.41% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | AMOLED, 120Hz, HDR, 4500 nits |
| Resolution | |
| 3184x2232px, 381 PPI | 2480x2200px, 413 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.4 inches 2232 x1008 px OLED |
6.5 inches 2748 x1172 px AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass), Ambient light sensor, Proximity senso |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 850 (Poor) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9010 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Maleoon 910 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (15), up to 4 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1367 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3917 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 1572 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 824 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5600 mAh | 6000 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 80.0W Wireless: 40.0W |
Battery Life Estimate
7h 24min
Browsing
16h 46min
Video
11h 8min
Gaming
9h 44min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.76" |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS, PDAF) Optical zoom: 5.5x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2.93" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP Folded: 20 MP |
145
Overall
146
Photo
145
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Pedometer, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|