Huawei Mate XT Ultimate Design vs Honor Magic8 Pro Air Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate XT Ultimate Design | Honor Magic8 Pro Air |
|
Released
·
Feb 18, 2025
|
Released
·
Jan 23, 2026
|
|
10.2-inch · 3184x2232px
|
6.3-inch · 2640x1216px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5600 mAh
|
5500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 19, 2026 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/256GB - €3499 | 12GB/256GB - €720 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 8.62 x 0.19 inches 156.7 x 219 x 3.6 mm |
5.93 x 2.83 x 0.24 inches 150.5 x 71.9 x 6.1 mm |
| Folded | |
| (156.7 x 73.5 x 12.8 mm) | |
| Weight | |
| 10.51 oz / 298.0 g | 5.47 oz / 155.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Colors | |
| Red, Black | Black, White, Purple, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 91.95% screen-to-body | 6.3-inch, 90.15% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | OLED, 120Hz, HDR, 6000 nits |
| Resolution | |
| 3184x2232px, 381 PPI | 2640x1216px, 461 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor | 120Hz refresh rate |
| Front cover display | |
| 6.4 inches 2232 x1008 px OLED |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 850 (Poor) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9010 (7 nm) | MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor | |
| 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x4.21GHz C1-Ultra 3x3.5GHz C1-Premium 4x2.7 GHz C1-Pro |
| GPU | |
| Maleoon 910 | Arm G1-Ultra |
| Memory | |
| 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1367 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3917 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 1572 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 824 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5600 mAh | 5500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 24min
Browsing
16h 46min
Video
11h 8min
Gaming
9h 44min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
50 MP (Ultra-wide) Focal Length: 16 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS, PDAF) Optical zoom: 5.5x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.6 Focal Length: 74 mm Sensor size: 1/1.2" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 50 MP |
145
Overall
146
Photo
145
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Pedometer, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|