Honor Magic V2 vs Xiaomi Redmi Note 15 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Magic V2 | Xiaomi Redmi Note 15 5G |
|
Released
·
Jul 27, 2023
|
Released
·
Jan 06, 2026
|
|
7.9-inch · 2344x2156px
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
16GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5520 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 18, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - €299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 5.72 x 0.19 inches 156.7 x 145.4 x 4.7 mm |
6.46 x 2.97 x 0.29 inches 164 x 75.4 x 7.4 mm |
| Folded | |
| 6.17 x2.92 x0.39 inches (156.7 x 74.1 x 9.9 mm) | |
| Weight | |
| 8.15 oz / 231.0 g | 6.28 oz / 178.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP66 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Silk Black, Silk Purple, Gold | Black, Glacier Blue, Mist Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.9-inch, 88.56% screen-to-body | 6.8-inch, 89.59% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1600 nits | AMOLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2344x2156px, 402 PPI | 2392x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.4 inches 2376 x1060 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3068 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 6 Gen 3 SM6475-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 8GB/512GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1870 | 1019 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4448 | 2967 |
| 3D Mark High | |
| 3746 | 867 |
| 3D Mark Low | |
| 1647 | 862 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5520 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
5h 58min
Browsing
15h 24min
Video
7h 16min
Gaming
9h 17min
Battery Life Estimate
7h 29min
Browsing
17h 27min
Video
11h 17min
Gaming
9h 6min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 |
108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 20 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD HDR |
| Front | |
| 16 MP | 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
124
Overall
134
Photo
114
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|