Honor 100 Pro vs Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 100 Pro | Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G |
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
Released
·
Sep 21, 2023
|
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
6.7-inch · 2710x1220px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 23, 2023 | Jan 15, 2024 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.7 x 74.7 x 8.2 |
6.35 x 2.92 x 0.35 inches 161.4 x 74.2 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Colors | |
| Black, Silver, Blue, Violet | Midnight Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.30% screen-to-body | 6.7-inch, 89.95% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 2600 nits | AMOLED, 120Hz, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2700x1224px, 19.85:9 ratio, 437 PPI | 2710x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM7550-AB (4 nm) | MediaTek 7200 SM7435- (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2800 MHz |
| GPU | |
| Adreno 720 | Mali-G610 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1105 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2696 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5100 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Wired: 120.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 1min
Browsing
11h 56min
Video
9h 33min
Gaming
9h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.4" |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 50 MP (Dual-Camera) | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB Internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|