HTC Wildfire X vs nubia Redmagic 7 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| HTC Wildfire X | nubia Redmagic 7 Pro |
|
Released
·
Aug 22, 2019
|
Released
·
Apr 27, 2022
|
|
6.2-inch · 1520x720px
|
6.8-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
16GB · 256GB
|
|
3300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 14, 2019 | Apr 12, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 2.95 x 0.31 inches 156.7 x 74.9 x 8 mm |
6.55 x 3.04 x 0.39 inches 166.27 x 77.1 x 9.98 mm |
| Weight | |
| 5.64 oz / 160.0 g | 8.29 oz / 235.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Sapphire blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 81.71% screen-to-body | 6.8-inch, 86.90% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | 120Hz |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 271 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 387 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| IMG PowerVR GE8320 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 3GB/32GB |
16GB/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) | 2 MP (Macro) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|