Google Pixel 8a vs Xiaomi 14 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 8a | Xiaomi 14 |
|
Released
·
May 14, 2024
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4492 mAh
|
4610 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Oct 26, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €549 | 8GB/256GB - €847 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.99 x 2.84 x 0.35 inches 152.1 x 72.2 x 8.9 mm |
6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe | Black, Silver, Pink, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 81.28% screen-to-body | 6.4-inch, 89.41% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 2000 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI | 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1903 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G3 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Immortalis-G715s MC10 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1621 | 2204 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4277 | 6698 |
| 3D Mark High | |
| 2419 | 4829 |
| 3D Mark Low | |
| 1624 | 3647 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4492 mAh, Li - Polymer | 4610 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
5h 51min
Browsing
13h 53min
Video
8h 34min
Gaming
7h 16min
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.73" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 13 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
134
Overall
142
Photo
127
Video
142
Overall
150
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|