Apple iPad Pro 11-inch vs Samsung Galaxy M11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch | Samsung Galaxy M11 |
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
Released
·
Jun 02, 2020
|
|
11.0-inch · 2388x1668px
|
6.4-inch · 1560x720px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
7812 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2018 | Mar 30, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $799 4GB/256GB - $949 4GB/512GB - $1149 4GB/1000GB - $1549 LTE version - $949 |
€159 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.74 x 7.02 x 0.23 inches 247.4 x 178.3 x 5.8 mm |
6.35 x 3.00 x 0.35 inches 161.4 x 76.3 x 9.0 mm |
| Weight | |
| 16.51 oz / 468.0 g | 6.95 oz / 197.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Silver | Black, Metallic blue, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.08% screen-to-body | 6.4-inch, 81.81% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2388x1668px, 265 PPI | 1560x720px, 19.5:9 ratio, 268 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) | Snapdragon 450 SDM450 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core 8x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Apple 7-core GPU | Adreno 506 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
3GB (LPDDR3)/32GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| iPadOS (13.x, 12.x) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7812 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 | 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1549 |
variant with LTE
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
| Prices (MSRP) | $949 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $949 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|