LG K62
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.50 x 3.02 x 0.33 inches 165 x 76.7 x 8.4 mm |
| Weight | 6.56 oz / 186.0 g |
| Resistance | Yes; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Keys | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | White, Sky Blue |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.6-inch, 83.04% screen-to-body |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 1600x720px, 20:9 ratio, 266 PPI |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
| Processor |
Octa-core 2300 MHz Arm Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | 4GB (LPDDR4)/128GB |
| Storage expansion | microSDXC up to 2000 GB |
| OS | Android (10) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4000 mAh |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Quad camera |
| Main camera |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | LED |
| Video recording | 1080p |
| Front |
28 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| WLAN |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | Wireless screen share |
Cellular |
|
|---|---|
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM |
Despite our efforts to provide full and correct LG K62 specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Related News
LG's new K series smartphones promise to bring premium performance to the masses
LG has just introduced three new K series smartphones that supposedly offer premium design with enhanced features and functionality at decent price points. The new phones – LG K62, LG K52, and LG K42 will be available starting October in Europe follo...
Discover More
Latest News
Popular stories